Za odrestaurowanymi murami kamienicy przy ulicy Hożej kryje się więcej, niż niektórzy mogliby przypuszczać. Jej gruntowna renowacja to prawdziwy hołd składany przeszłości i kultywowanie tego, co zwykliśmy nazywać tradycją. Oto lista historycznych faktów i uwarunkowań odnoszących się do Hożej 42, o których warto wiedzieć więcej.
Fakt #1
Ulica Hoża już przed 1762 r. istniała jako droga narolna, łącząca trakt do Piaseczna (obecnie ul. Mokotowska) z drogą znaną później jako ul. Wielka (dzisiejsza Poznańska). Miała ona nieregularny przebieg, wyginając się łukiem ku północy. Według Eugeniusza Szwankowskiego – autora fundamentalnego dzieła „Warszawa – rozwój urbanistyczny i architektoniczny” – już w 1766 r. wytyczono przy tej drodze 17 posesji.
Fakt #2
Nazwa ulicy Hożej pochodzi od licznych efektownych („hożych”) ogrodów zakładanych w tym czasie po obu stronach arterii.
Fakt #3
Wielkie ożywienie budowlane drugiej połowy lat 70. XIX w. spowodowało poważne zmiany w wyglądzie Hożej. Wystawiono przy niej wtedy kilkanaście kamienic dwu- i trzypiętrowych. Do najciekawszych należał dwupiętrowy dom odnoszący się numeracją do ul. Kruczej, ale zwrócony ku Hożej dłuższą spośród dwóch elewacji frontowych, od której zaprojektowano także przejazd bramny w dostawionym do czynszówki piętrowym aneksie. Wśród gmachów, które warto w tym miejscu wymienić, jest również inwestycja przedsiębiorcy budowlanego Władysława Frąckiewicza, tzw. Dom pod Husarzem. Nabył on posesję w 1895 r., wraz ze starym pałacykiem Kronenberga na rogu ul. Marszałkowskiej, wyciął drzewa w sadzie i rozebrał oranżerię, wytyczając w 1896 r. nową ulicę Sadową (obecnie ul. Księdza Skorupki). Pałacyk zburzono w następnym roku i wzdłuż nowo wytyczonej ulicy oraz od strony ul. Marszałkowskiej i Hożej zbudowano do roku 1900 trzynaście nowych kamienic. Pałacyk zastąpiła wzniesiona w 1898 r. kamienica (Marszałkowska 74 – Hoża 31) o neobarokowej dekoracji.
Na zdjęciach kolejno: 1) róg Hożej w 1939 r., 2) Dom pod Husarzem, Marszałkowska 74, ok. 1910 r, 3) skan zabudowy Hożej między Marszałkowską a pl. Trzech Krzyży na fragmencie planu Lindleyowskiego z lat 1891–1906.