Sopot Górny

Dzielnica Górny Sopot jest potocznie utożsamiany z częścią miasta położoną powyżej linii kolejowej. Tymczasem przez Sopot przebiega tzw. skarpa sopocka, o wysokości sięgającej miejscami kilkunastu metrów, która ciągnie się poniżej torów w kierunku północ-południe i stanowi granicę między Sopotem Dolnym i Sopotem Górnym. Około 5 -7 tysięcy lat temu, skarpa stanowiła brzeg Morza Litorynowego (z niego powstało Morze Bałtyckie), co oznacza, że dzisiejszy Sopot Dolny… nie istniał.

Osada, stanowiąca podwaliny dzisiejszego Sopotu Górnego, powstała w późnym średniowieczu u zbiegu dzisiejszych ulic 1 Maja i al. Niepodległości (historycznego szlaku prowadzącego z Gdańska do Szczecina), przy wyjściu z tunelu w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino. Mieszkający tu dawniej chłopi mieli obowiązek odprowadzania daniny na rzecz
cystersów, którzy byli właścicielami tych ziem. W połowie XV wieku bogaci gdańscy patrycjusze zaczęli wydzierżawiać od zakonników grunty i stawiali na nich swoje dwory. Na początku XIX wieku ponad skarpą sopocką budowano reprezentacyjne dworki, podczas gdy w dolnej części miasta mieszkał plebs. W miarę rozbudowy miasta skarpa częściowo zaczęła zanikać, a mieszkańcy i kuracjusze stracili z oczu czytelną dotychczas granicę.

Osią kameralnej części Sopotu Górnego jest dwukilometrowa, równoległa do przelotowej arterii Gdańsk – Gdynia, ulica Armii Krajowej. Na początku XX wieku były to zabudowane willami ulice: Królewska ( Konigsstrasse ) oraz Książęca ( Kronprinzenstrasse ), które do dzisiaj nie straciły znacząco na uroku. Odchodzące od niej malownicze uliczki prowadzą ku
Lasom Oliwskim i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie w 1909 r. rozgościła się Opera Leśna, a kilkanaście lat później wyjątkowy stadion lekkoatletyczny. Leśny amfiteatr, mieszczący niemal 5000 widzów, należy do najlepszych w Europie. Kilka lat temu został zmodernizowany, a w ramach prac przykryty całorocznym żaglowym dachem o wadze 4 ton, umożliwiającym wykorzystywanie go do nowoczesnych form sztuki, jak na przykład mapping.

Kameralny dzisiaj Sopot Górny jest wymarzonym miejscem do zamieszkania. Miasto dba o zachowanie rezydencjonalnego charakteru dzielnicy, chociaż czasy komunizmu miejscami odcisnęły swoje piętno dziesięciopiętrowymi wieżowcami. Te jednak po latach wrosły w otoczenie, zarosły zielenią i przestały kłuć wrażliwe oczy mieszkańców.

Leżąca na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego część Sopotu Górnego, to jakby baśniowe miasteczko, stworzone z myślą o wypoczynku. Nie ma tu centrów handlowych ani handlowych ulic, a dla codziennej wygody mieszkańców powstały jedynie niewielkie sklepiki o lokalnym zasięgu. Nie ma tu tłumów turystów, nie ma problemu z zaparkowaniem auta, ani z zagrażającym zdrowiu powietrzem. Jednocześnie bliskość przelotowej ulicy Niepodległości i Sopotu Dolnego z całym jego zapleczem handlowo-usługowym, pozwala na komfortowe życie. Większe zakupy można zrobić na obrzeżach Sopotu Górnego w znanych wielkopowierzchniowych sklepach sieciowych, w zasięgu spaceru są też kwiaciarnie, apteki, prywatne gabinety lekarskie czy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sopockie Centrum Fizykoterapii i Rehabilitacji. Dla wygody miłośników zwierząt, w dzielnicy powstał też zakład strzyżenia psów i gabinet
weterynaryjny.

Komunikacja w Sopocie Górnym

Sopot Górny jest przecięty wzdłuż linii północ-południe przez arterię łączącą Gdańsk Sopot (po której jeżdżą trolejbusy) oraz tory kolei dalekobieżnej i Szybkiej Kolei Miejskiej, a kierunki prostopadłe obsługują liczne linie autobusowe.
Równolegle do przelotowej trasy Gdańsk – Gdynia, wzdłuż ul. Armii Krajowej, biegnie ścieżka rowerowa, z której szczególnie chętnie korzystają studenci Uniwersytetu Gdańskiego, studiujący w Sopocie.

Edukacja w sopocie

Sopot Górny jest edukacyjnie przyjazną dzielnicą. Są tu przedszkola publiczne i prywatne, szkoły podstawowe (również z oddziałami sportowymi), prywatne Sopockie Szkoły Autonomiczne (szkoła podstawowa i liceum), renomowane II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Handlowych Technikum nr 1, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz dwa wydziały Uniwersytetu Gdańskiego – Wydział Ekonomiczny oraz Wydział Zarządzania.

Kultura Górnego sopotu

Życie kulturalne Górnego Sopotu od lat ściśle łączy się z Operą Leśną. Na przełomie maja i czerwca na jej deskach pojawiają się polscy artyści, którzy mieli szczęście sprzedać najwięcej płyt. Podczas SuperHit Festiwal, odbywają się koncerty muzyczne, a całość zamyka Sopocki Hit Kabaretowy.
Rokrocznie w sierpniu, już od 1961 r., odbywa się Sopot Festival, początkowo nazywany Międzynarodowym Festiwalem Piosenki. Dla odbiorców kultury wysokiej, od 2011 r. jest organizowany Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic, który przyciąga rzesze miłośników muzyki klasycznej.
W Operze Leśnej odbywa się też Sopot Jazz Festival – jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce.
Sopot to też stolica filmu. W ramach Sopot Film Festival, na deskach leśnego amfiteatru organizowany jest Koncert Muzyki Filmowej.
Mają tam też miejsce mniejsze koncerty i pokazy mody, a na parkingu przed Operą Leśną, w otoczeniu sopockich lasów, organizowane jest kino plenerowe i samochodowe.

Gastronomia

Sopot Górny – jeśli chodzi o kulinaria ma do zaoferowania wiele. Posilić się można wykwintnym obiadem w “Restauracji L’Entre Villes”, mieszczącej się w odrestaurowanej ponad 100 letniej willi lub zjeść sycący posiłek w “Barze Mlecznym Kefirek”, w “Pierogarni Jedynka”, w “Naleśnikarni Fanaberia” i “Cuda Wianki” albo w “Barze na Komendzie Policji”.
Na miłośników włoskiej pizzy czekają: “Amici”, “Tesoro Express”, “Małe Piwko Beer & Pizza House Sopot”, a na sushi zapraszają: “Hashi Sushi” i “Yatta Sushi”.

Prawdziwym zagłębiem restauracyjnym są okolice Dworca PKP w Sopocie (to wbrew potocznej opinii też jest Górny Sopot). “Seafood Station Restaurant, Bar & Grill” kusi gości owocami morza, rybami, ostrygami i mięsami w otoczeniu sezonowych warzyw. “Cały Gaweł” stawia na regionalne produkty z Kaszub. Dla odmiany śródziemnomorskie specjały
serwuje “Restauracja Dolce Vita”. Dobre piwo i “coś na ząb” oferuje “Avangarda Beers & More”.

Na kawę z często gorącymi wypiekami zaprasza “Kawiarnia Pellowski”. Co ważne – kafejka jest otwarta od godziny 6 rano. W sezonie letnim autorskimi smakami lodów zachwyca lodziarnia “Kulki Anulki”.

W drodze do Opery Leśnej popularnością cieszy się “Chata Góralska Harnaś”, specjalizująca się w kuchni polskiej i środkowoeuropejskiej. Tuż obok można również posmakować dań kuchni polskiej w “Restauracji Symfonia Smaków”.

Sopot Górny


Bądź na bieżąco

Nasze 30-letnie doświadczenie, bogata oferta, obszerna baza Klientów oraz skuteczność pozwoliły nam wpisać się w rynek nieruchomości jako lider wśród agencji zajmujących się obrotem nieruchomościami premium w Warszawie, znany z wyjątkowej obsługi i unikatowych rozwiązań. Dołącz do naszej bazy, aby otrzymywać od nas tylko wyselekcjonowane treści i oferty z naszego portfolio.

W Partners International świadczymy usługi oparte na zaufaniu – nasi Klienci mogą mieć pewność, że ich dane są przetwarzane w bezpieczny sposób. Informujemy, że umieszczenie przez Partners International informacji o nieruchomości w bazie danych wiąże się z koniecznością przetwarzania Pani / Pana danych osobowych. Wysłanie przez Panią / Pana niniejszej informacji jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dokument Polityki Ochrony Danych Osobowych znajdziesz tutaj.