gdynia-srodmiescie

Gdynia Śródmieście

Gdynia Śródmieście to centralna dzielnica miasta. Początkowo teren był wsią rolniczo-rybacką, żeby na początku XX wieku nabrać charakteru wioski letniskowej. Prawdziwy rozwój nastąpił po roku 1920, kiedy w ramach ustaleń traktatu wersalskiego Polsce przyznano dostęp do wybrzeża morskiego, a następnie została podjęta decyzja o rozpoczęciu budowy portu. Ogromna inwestycja była dziełem inż. Tadeusza Wendy, który port zaprojektował i zbudował oraz Eugeniusza Kwiatkowskiego – ówczesnego ministra przemysłu i handlu.

Wraz z budową portu nowe oblicze zaczęły zyskiwać również tereny wokół budowanego “okna na świat”. Równolegle z nadaniem Gdyni w 1926 r. praw miejskich, powstał pierwszy plan urbanistyczny, który stał się fundamentem dla budowy śródmieścia. Kiedy przystępowano do zabudowy, założono trzy osie. Najstarszą stanowiła ulica Starowiejska, handlową ul. Świętojańska, a najbardziej reprezentacyjna to prowadzące ku morzu dzisiejsze ulice: 10 Lutego, Skwer Kościuszki i Aleja Jana Pawła II z Molem Południowym i Basenem Żeglarskim. Zaprojektowano wówczas zwartą zabudowę pierzejową, w której budynki osiągały wysokość 6 -7 kondygnacji. Błyskawicznie wyrastały obiekty do dzisiaj cieszące oczy mieszkańców i turystów – budynek biurowy ZUS w Gdyni, nazywany budynkiem PLO; budynek mieszkalny Banku Gospodarstwa Krajowego czy kościół przy ul. Świętojańskiej, zbudowany na fundamentach z kamieni balastowych statku s/s Kentucky, który jako jeden z pierwszych zawinął do gdyńskiego portu.

W 1931 r. powstał Dworzec Morski – odprawiano z niego emigrantów, pragnących rozpocząć nowe życie w Ameryce Południowej.

Kiedy budowano nowoczesne miasto, nie wszystkie obiekty przegrały z upływem czasu, dzięki czemu dzisiejsza Gdynia Śródmieście to nie tylko modernistyczne realizacje z okresu międzywojennego, ale także wiejskie budynki z czasów osadniczych oraz późniejsze – letniskowe.
Błyskawiczna kariera miasta i jego śródmieścia sprawiła, że w 1939 r. Gdynia należała do najnowocześniejszych i największych miast II Rzeczypospolitej oraz mogła się pochwalić w pełni wyposażonym portem.

Niestety 19 września 1929 r. Gdynia została zajęta przez wojska niemieckie, a port stał się bazą Kriegsmarine. W wyniku ostrzału bazy przez wojska Drugiego Frontu Białoruskiego w 1945 r., a wcześniej nalotów alianckich, port poniósł ogromne straty. Po wojnie wielkim  problemem były zatopione w basenach jednostki pływające, a wśród nich „Schleswig-Holstein”, który rozpoczął II wojnę światową.

Szczęśliwie reprezentacyjno-administracyjno-mieszkalna część dzisiejszej dzielnicy Gdyni Śródmieście nie ucierpiała.
W lutym 2015 r., na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, układ urbanistyczny Gdyni Śródmieścia został uznany za pomnik historii.

Dzielnica Gdynia Śródmieście wyraźnie dzieli się na północną przemysłowo-portową część oraz reprezentacyjną południową, która w swoim nadbrzeżnym fragmencie w XXI wieku ulega ogromnym przemianom. Tereny, które od początku istnienia portu były wyłączone z procesu urbanizacji, zostają stopniowe wchłaniane przez miasto, dzięki czemu obszar zwany waterfrontem stopniowo zmienia swoje oblicze. Do 2026 ma tu być zrealizowane Sea City, czyli Śródmieście Morskie.

W ramach planowanych osiedli deweloperskich zakłada się otwartość, aby mieszkańcy i turyści mogli się cieszyć nowymi miejscami do spacerów i wypoczynku oraz korzystać z nowoczesnej mariny.

W oczach turystów Gdynia Śródmieście to przede wszystkim okazała modernistyczna architektura, przystań jachtowa Marina Gdynia, Bulwar Nadmorski, Molo Południowe, Muzeum Emigracji czy uliczne murale. Dla mieszkańców na co dzień Gdynia Śródmieście to znakomite miejsce do mieszkania, a nasycenie handlem i usługami jest niespotykane. Tu można kupić i załatwić dosłownie wszystko – na mieszkańców czekają: szewcy, optycy, stomatolodzy, salony urody, biura podróży, serwisy rowerowe, studia tatuażu, usługi krawieckie, kluby bilardowe, złotnicy, apteki, zakłady fotograficzne, kawiarnie, księgarnie, galerie sztuki, cepelia, zakład pogrzebowy, centra jogi, kwiaciarnie, pasmanterie, jubilerzy, salony masażu, kaletnicy, gabinety ortodontyczne, punkty ksero, banki, szkoła rysunku, drogerie, poczty, salony tylko dla dorosłych, lombardy, lodziarnie, restauracje, puby, kaletnicy, pizzerie, piekarnie, okuliści, interniści, centrum chińskie, a nawet skup makulatury i złomu. Klientów zapraszają sklepy: spożywcze, warzywnicze, obuwnicze, odzieżowe, komputerowe, papiernicze, monopolowe, rybne, zoologiczne, z roletami, antykami, firanami, sukniami ślubnymi, lampami, produktami do samodzielnego wykonywania biżuterii, tonerami, maszynami do szycia, dewocjonaliami i militariami. Ponadto na ul. Antoniego Abrahama, na krótkim odcinku pomiędzy ulicami 10 Lutego a Starowiejską, funkcjonuje kilkanaście kantorów. Trudno się dziwić, że alternatywna nazwa ulicy brzmi: Kantorowa.

Nad całym gdyńskim drobnym biznesem od 1938 r. “czuwają” Miejskie Hale Targowe w Gdyni, w których również można kupić wszystko, co potrzebne (i niepotrzebne) do codziennego życia, i które przyciągają klientów nie tylko z Gdyni.
Gdynia Śródmieście posiada też swój szpital z oddziałem SOR – Szpital Miejski im. Św. Wincentego a Paulo.

Na chętnych, którzy chcą wstąpić w związek małżeński, w Urzędzie Miasta Gdyni czeka Urząd Stanu Cywilnego.

Gdynia zawsze była miastem nowoczesnym. Nie dziwi zatem, że w Gdyni Śródmieście, przy części ul. Abrahama oddano do użytku pierwszy w aglomeracji woonerf.

Gdynia Śródmieście od północy graniczy z Oksywiem, Obłużem i Pogórzem, od zachodu z Chylonią, Leszczynkami i Grabówkiem, od zachodu z Działkami Leśnymi i Kamienną Górą, a granicę wschodnią stanowi Zatoka Gdańska.

Rekreacja

Trudno znaleźć w Europie drugie miasto, którego centrum leży nad brzegiem morza. Ten przywilej ma Gdynia Śródmieście, a to sprawia, że tereny rekreacyjne są na wyciągnięcie ręki każdego mieszkańca. Najpopularniejszym miejscem do spacerów wzdłuż brzegu, joggingu i jazdy na rowerze jest Bulwar Nadmorski im. Nowowiejskiego. W rzeczywistości leży w sąsiedniej dzielnicy Kamienna Góra, ale tej różnicy nikt nie odczuwa.Oddany do użytku w 1969 r., ma 1500 m długości i łączy śródmiejską plażę z Polanką Redłowską, kolejnym ulubionym miejscem gdynian.
Na miłośników słonecznych i morskich kąpieli czeka plaża o długości 200 metrów (terytorialnie w większości również na Kamiennej Górze), z boiskiem do siatkówki plażowej, węzłem sanitarnym, dużym placem zabaw dla dzieci, wieloma punktami gastronomicznymi, punktem medycznym i wypożyczalnią leżaków, a niepełnosprawni mają do dyspozycji wózek kąpielowy, umożliwiający transport po piasku.

Osoby lubiące zieleń chętnie korzystają z uroków Parku Rady Europy z Aleją Topolową, dającą schronienie przed nadmiarem promieni słońca.  Ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców Gdyni Śródmieścia jest też Molo Południowe, przez którego środek biegnie deptak spacerowy – Aleja Jana Pawła II.

Miłośników sportów wodnych przyciąga największa i najnowocześniejsza w Polsce marina, wokół której mają siedziby kluby żeglarskie dedykowane dzieciom i dorosłym, możliwe też są czarterowe rejsy po Zatoce Gdańskiej.

Ogromną atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, jest Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. To miejsce w którym można poznać ekosystem Bałtyku oraz  podziwiać najpiękniejsze ryby świata – żywe, pływające.

Komunikacja

Ulice Gdyni Śródmieście obsługują autobusy i trolejbusy, których gęsta siatka pozwala dotrzeć do wszystkich dzielnic Gdyni oraz do Sopotu. Ważnym węzłem komunikacyjnym jest leżący 2 km od morza dworzec PKP Gdynia Główna, obsługująca pociągi dalekobieżne, Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, dzięki której łatwo się dostać  do portu lotniczego w Gdańsku.

Edukacja

Gdynia Śródmieście oferuje najmłodszych mieszkańcom kilka samorządowych przedszkoli, Przedszkole Marynarki Wojennej oraz katolickie Przedszkole im. Świętej Rodziny. Wielbiciele metody Montessori w odległości mniejszej niż 3 km (od InfoBoxu – centralnego punktu dzielnicy) znajdą dwie placówki w sąsiednich dzielnicach.
Również z dostępem do szkół samorządowych nie ma problemu, w tym do Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących (ze szkołą podstawową oraz Liceum Ogólnokształcącego nr VII) oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 17. W edukacyjnej ofercie Gdyni Śródmieście jest też Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II i X Liceum Ogólnokształcące.

W odległości 1,7 km od InfBoxu, w dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, znajduje się prestiżowe III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi, od lat należące do czołówki krajowej.

Na starszą młodzież czeka niepubliczna szkoła policealna – Szkoła Morska w Gdyni, Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni, Państwowe Policealne Studium Wokalno – Aktorskie im. D. Baduszkowej, Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego, Gdyńska Szkoła Filmowa, Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni.

Dojrzałym mieszkańcom, którzy chcą się dokształcić, Gdynia Śródmieście oferuje TEB Edukacja w Gdyni, która obejmuje szkoły medyczne, technikum, liceum dla dorosłych oraz akademię trzeciego wieku.

Poza dzielnicą, ale w niewielkiej odległości od centralnie położonego InfoBoxu znajdują się: Wyższa Szkoła Bankowa – 1 km

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu – 1,9 km, Uniwersytet Morski – 3 km.

Kultura

Znakiem rozpoznawczym gdyńskiej kultury związanej z Gdynią Śródmieście jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, organizowany też pod nazwą Gdynia Film Festival. Podczas festiwalu prezentowane są polskie filmy fabularne, a główną nagrodą są „Złote Lwy”.

W Gdyni Śródmieście wysoką kulturę rozpowszechniają dwa teatry: Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, istniejący od 1958 r. i mogący się pochwalić drugą co do wielkości sceną w Polsce oraz Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, przedstawiający światową klasykę współczesnego dramatu.

Ogromną popularnością cieszy się świętojańska impreza “Lato zaczyna się w Gdyni. Cudawianki”, której towarzyszą liczne koncerty, artystyczne działania w przestrzeni publicznej, a przede wszystkim na plaży miejskiej.

Również latem Gdynia Śródmieście zaprasza na Ladies’ Jazz Festival, poświęcony kobietom i muzyce jazzowej. Większość koncertów odbywa się w Teatrze Muzycznym.

Poindustrialną część Gdyni Śródmieścia zdobią fascynujące murale. To efekt działalności festiwalu Traffic Design, podczas którego naścienną grafikę wykonują artyści z całego świata.

Gastronomia

Gdynia Śródmieście jest miejscem, w którym nie jest trudno o dobry posiłek. Liczne restauracje, puby, pierogarnie, kawiarnie i pizzerie pozwalają na skonsumowanie wymarzonego dania. Jak przystało na miasto nad morzem, wiele miejsc oferuje ryby, wśród nich: “Smażalnia ryb Fregata”i “Bar Przystań”.

Część restauracji obok doskonałego menu, ma w ofercie równie znakomite widoki, czego przykładem jest “Mondo di Vinegre” w Muzeum Emigracji.

Bardzo dobrą kuchnią polską i europejską może się pochwalić restauracja “Oberża86”, mieszcząca się w Domku Abrahama, w którym mieszkał “król Kaszubów” Antoni Abraham.

Gdynia Śródmieście to też restauracje z egzotyczną kuchnią, jak “Tokyo Sushi Bar&Restaurant”, “Umi Ramen” lub “Restauracja Malika”. Dla miłośników szybkiego jedzenia otwarto “Zupiarnię Gary na Ogniu” i “Pierogarnię Pierożek”.

A kiedy po dobrym posiłku mieszkańcom Gdyni Śródmieście zamarzy się spacer, często odwiedzają “Dyrygenta fal” – chłopca, który siedzi na betonowym podeście 40 metrów od brzegu i “dyryguje” falami batutą połączoną z bojką.

Gdańsk Śródmieście


Gdynia Śródmieście

Bądź na bieżąco

Nasze 30-letnie doświadczenie, bogata oferta, obszerna baza Klientów oraz skuteczność pozwoliły nam wpisać się w rynek nieruchomości jako lider wśród agencji zajmujących się obrotem nieruchomościami premium w Warszawie, znany z wyjątkowej obsługi i unikatowych rozwiązań. Dołącz do naszej bazy, aby otrzymywać od nas tylko wyselekcjonowane treści i oferty z naszego portfolio.

W Partners International świadczymy usługi oparte na zaufaniu – nasi Klienci mogą mieć pewność, że ich dane są przetwarzane w bezpieczny sposób. Informujemy, że umieszczenie przez Partners International informacji o nieruchomości w bazie danych wiąże się z koniecznością przetwarzania Pani / Pana danych osobowych. Wysłanie przez Panią / Pana niniejszej informacji jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dokument Polityki Ochrony Danych Osobowych znajdziesz tutaj.