Kamienna Góra

Kamienna Góra jest najmniejszą dzielnicą Gdyni, położoną na wzgórzu morenowym, którego szczyt osiąga wysokość 52 m n. p. m.
W XIV wieku teren należał do klasztoru Kartuzów, a po jego likwidacji w drugiej połowie
XVIII w., został przekazany w dzierżawę niemieckim osadnikom i nazwany Steinberg. W 1920 r., z inicjatywy warszawskiego bankiera, cały teren został wykupiony i przeznaczony pod budowę morskiego letniska. Realizację inwestycji powierzono spółce Pierwszego Polskiego Towarzystwa Kąpieli Morskich, a wzniesieniu nadano nazwę Kamieniec Pomorski. Określenie to miało kojarzyć się z polskością i z sienkiewiczowskim Kamieńcem Podolskim.

Zainspirowani ideą “miast ogrodów” urbaniści Tadeusz Zieliński i Tadeusz Tołwiński, zaprojektowali zabudowę w postaci zespołów willowych z ogrodami wpisanymi w rzeźbę terenu i uliczkami zakończonymi schodami przyklejonymi do stromych zboczy kępy.
Promieniste trakty zbiegały się na okrągłym placu w osi ul. Adama Mickiewicza. Kolejno powstawały eleganckie wille i pensjonaty, często w formie dworkowej, stanowiącej wyraz tęsknoty za romantycznym stylem narodowym.
Zmiana nastała na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, kiedy to na przeorientowały się gusta estetyczne i na Kamiennej Górze pojawił się modernizm. Wówczas wzgórze przemianowano na Kamienną Górę. Nadal jednak pilnowano, aby zabudowa nie zmieniła skali, dzięki czemu w 1985 roku cały zespół urbanistyczny można było wpisać do rejestru zabytków. Jedyna “zbrodnia”, jak dotknęła strukturę zabudowy Kamiennej Góry wiązała się z towarzyskim centrum letniska, czyli powstałym w 1922 r. hotelem “Cassubia”, przemianowanym później na Hotel Kaszubski, przed którym powstał skwer z muszlą koncertową. Rozebrany po wojnie i ponownie odbudowany obiekt, w 1968 r. został oddzielony od plaży potężną bryłą Domu Marynarza, czyli akademika dla studentów dzisiejszego Uniwersytetu Morskiego.
Przed II wojną światową letniskowy charakter Kamiennej Góry ustąpił miejsca ekskluzywnej przestrzeni willowej i do dzisiaj niewiele się zmieniło.
Kamienna Góra leży de facto w centrum Gdyni, ale poza odcinającym ją od wód Zatoki Gdańskiej Bulwarem Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, jest oazą spokoju, gdzie puls miasta bije znacznie spokojniej. Mieszkańcy dzielnicy prowadzą nieśpieszne życie, a kiedy zapragną gwaru dużego miasta, w ciągu kilku minut dotrą pieszo do kolejki
linowo-terenowej, która bezpłatnie zwiezie ich do Gdyni Śródmieścia.

Kamienna Góra to jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc w Polsce, trudno tu zatem oczekiwać wielkopowierzchniowych centrów handlowych. Tu się żyje i odpoczywa, a nie handluje. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy są pozbawieni możliwości zrobienia codziennych zakupów. Do ich dyspozycji jest kilka małych sklepików spożywczych, jest gdzie kupić alkohol, zioła i zabawki dla dzieci. Po większe zakupy trzeba się udać do sąsiedniej dzielnicy, która jest za przysłowiowym rogiem. W klimat miejsca, zamiast sklepów, wpisuje się natomiast Biblioteka Kamienna Góra.

Kamienna Góra od północy i zachodu graniczy z Gdynią Śródmieście, od południa ze Wzgórzem św. Maksymiliana, a jego wschodnią granicę stanowi wybrzeże.

Rekreacja

Kamienna Góra służy terenami rekreacyjnymi wpisującymi się w zróżnicowane gusta swoich mieszkańców. Wielbiciele spokojnych spacerów i osoby z małymi dziećmi chętnie korzystają z uroków zrewitalizowanego Parku im. Lecha i Marii Kaczyńskich, gdzie nie dochodzi wakacyjny gwar znad Skweru Kościuszki czy Bulwaru Nadmorskiego. Powstała tu zadaszona scena letnia, umożliwia organizowanie plenerowych koncertów, a dla widzów są przygotowane nowoczesne ławki. W planach jest urządzenie wodnego placu zabaw i ogrodu sensorycznego. Park jest powiązany z punktem widokowym na Gdynię i Zatokę Gdańską z mariną. Turyści zachęceni możliwością obejrzenia panoramy bez specjalnego wysiłku, chętnie korzystają z kolejki linowo-terenowej, ale ku radości stałych mieszkańców, rzadko zagłębiają się w ciche uliczki i nie zakłócają ich miru.
Zupełnie inaczej jest u podnóża Kamiennej Góry. Tu, latem po Bulwarze Nadmorskim spacerują prawdziwe tłumy turystów. Jest gwarno i tłoczno. Jednak po sezonie to spacerowy raj dla mieszkańców Kamiennej Góry.

Aktywni ruchowo mieszkańcy mają do dyspozycji przede wszystkim… schody. Kilkukrotna przebieżka na szczyt wzgórza pozwala na spalenie sporej dawki kalorii. Czeka też na nich 1,5 km Nadmorskiego Bulwaru, który zachęca do jazdy na rowerze i joggingu.

Komunikacja

Na Kamiennej Górze najlepszym rodzajem komunikacji jest komunikacja… piesza. Powierzchnia całej dzielnicy wynosi 0,65 ha, więc z każdego miejsca dzielnicy można się na piechotę dostać do Gdyni Śródmieście lub Wzgórza św. Maksymiliana, gdzie siatka komunikacji autobusowej i trolejbusowej jest bardzo rozwinięta. W dzielnicy są cztery przystanki autobusowe na żądanie – przy ul. Necla, Mickiewicza, Korzeniowskiego i Fredry, z których można dojechać do innych dzielnic.
Jednocześnie odległość od punktu widokowego przy kolejce linowo-terenowej do Dworca PKP Gdynia Główna, wynosi 1,3 km.

Edukacja

Kamienna Góra jest znakomitym miejscem do mieszkania dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Na niewielkiej przestrzeni dzielnicy są dwa przedszkola samorządowe oraz dwa niepubliczne – autorskie przedszkole prywatne o profilu twórczym oraz niepubliczne przedszkole z funkcją żłobka.
Starsze dzieci mają do wyboru dwie publiczne szkoły podstawowe, a do renomowanego i dwujęzycznego III Liceum Ogólnokształcącego, będącego w czołówce krajowych rankingów, ze środka dzielnicy jest 800 metrów.
Przy ul. Marszałka Piłsudskiego mieści się Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, a Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego jest w zasięgu wzroku z punktu widokowego na Kamiennej Górze.

Kultura

Życie kulturalne dzielnicy skupia się głównie wokół Nadmorskiego Bulwaru, na którym rokrocznie latem odbywa się trzydniowy Nadmorski Plener Literacki w Gdyni, podczas którego odbywają się spotkania z autorami, wydawnictwa prezentują swoje nowości, a czytelnicy czują się spełnieni.

Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez Miasto Gdynia Koncerty Muzyki Promenadowej oraz Sierpniowe Weekendy na Kamiennej Górze z rozmaitymi aktywnościami skierowanymi do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Z racji najbliższego sąsiedztwa z Gdynią Śródmieście, bardzo łatwo dostępne są wszelkie wydarzenia tam się odbywające, a więc: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Ladies’ Jazz Festival, “Cudawianki” oraz wszystkie wydarzenia Teatru Muzycznego i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.

U podnóża wzniesienia ulokowały się dwie bardzo ważne instytucje kultury: Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej z plenerową wystawą, szczególnie ulubioną przez dzieci.

Gastronomia

Gastronomia na Kamiennej Górze to przede wszystkim lokale u jej stóp, z wyjątkiem lokalu przy punkcie widokowym. Jego niezawodnym atutem jest magiczna panorama na miasto i morze.
Na ryby zapraszają: “Restauracja Barracuda”, “Browar Port Gdynia” ze znakomitą zupą rybną oraz “Restauracja Muszla Gdynia”.
Na miłośników dobrej kuchni połączonej ze znakomitym widokiem, na trzecim piętrze Muzeum Marynarki Wojennej czeka “Restauracja Vinegre di Rucola”.
Przy ul. Piłsudskiego, na granicy z dzielnica Wzgórze św. Maksymiliana mieszkańcy Kamiennej Góry chętnie jadają w restauracji “Zielony Rower” i “Aleja40”

Kamienna Góra


Bądź na bieżąco

Nasze 30-letnie doświadczenie, bogata oferta, obszerna baza Klientów oraz skuteczność pozwoliły nam wpisać się w rynek nieruchomości jako lider wśród agencji zajmujących się obrotem nieruchomościami premium w Warszawie, znany z wyjątkowej obsługi i unikatowych rozwiązań. Dołącz do naszej bazy, aby otrzymywać od nas tylko wyselekcjonowane treści i oferty z naszego portfolio.

W Partners International świadczymy usługi oparte na zaufaniu – nasi Klienci mogą mieć pewność, że ich dane są przetwarzane w bezpieczny sposób. Informujemy, że umieszczenie przez Partners International informacji o nieruchomości w bazie danych wiąże się z koniecznością przetwarzania Pani / Pana danych osobowych. Wysłanie przez Panią / Pana niniejszej informacji jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dokument Polityki Ochrony Danych Osobowych znajdziesz tutaj.