Gdynia Orłowo to nadmorska i najbardziej na południe wysunięta dzielnica Gdyni. Legenda mówi, że jej nazwa jest pamiątką po widowiskowej bitwie orłów, którą w 1666 roku obserwowali miejscowi rybacy. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się, że dzielnica zawdzięcza swoją nazwę rybakowi Hansowi Adlerowi (po niemiecku Adler oznacza orzeł), który na początku XIX wieku przy ujściu rzeki Kaczej otworzył karczmę, nadając jej imię Adlershorst, w tłumaczeniu na polski “Orle gniazdo”. Tę samą nazwę przyjęła cała osada.
Dalekowzroczny rybak dostrzegł potencjał w urokliwym krajobrazie, naznaczonym stromym klifem porośniętym drzewami i plażą u jego stóp oraz atrakcyjnymi terenami do spacerów. Przeświadczenie Adlera, że ziści się jego marzenie utworzenia letniska, spełniło się już w 1870 r., kiedy została oddana do użytku linia kolejowa Gdańsk-Szczecin z przystankiem w pobliskim Małym Kacku. W Orłowie coraz liczniej pojawiali się letnicy, co wymusiło powstanie obiektów o charakterze kuracyjnym. Na początku XX wieku, w pobliżu karczmy Adlera powstał luksusowy Dom Kuracyjny z restauracją i tarasem, z którego rozciągał się rozległy widok na Zatokę Gdańską. Podczas I wojny światowej, ku radości letników, powstał pierwszy drewniany pomost.
W 1920 roku nazwa osady została zamieniona na Orłowo, a jego sława zakreślała coraz szersze kręgi, zjeżdżali więc tu znamienici goście. Przez kilka miesięcy w letnisku mieszkał z rodziną Stefan Żeromski. W tym czasie przygotowywał notatki do książki “Wiatr od morza”.
W 1931 r. osada uzyskała prawa gminy i przyjęła nazwę Orłowo Morskie.
Mieszkańcy letniska z coraz większą troską spoglądali za miedzę, ku Sopotowi, który zaczął wyrastać na nadbałtycką gwiazdę. Gmina nie spoczywała jednak na laurach. W 1934 roku, wykorzystując materiał rozbiórkowy z drewnianego molo pasażerskiego w Gdyni, w ciągu dwóch miesięcy rozbudowano molo do długości 430 m, przystosowano je do cumowania statków białej floty i co najważniejsze, było o 100 metrów dłuższego od sopockiego.
Rok później gminę przyłączono do Gdyni – powstała dzielnica Gdynia Orłowo.
Niestety w 1949 r. potężny sztorm zniszczył molo. Odbudowany do długości 180 m., musiał oddać palmę pierwszeństwa Sopotowi, aczkolwiek w opinii wielu mieszkańców wybrzeża gdańskiego, orłowskie molo jest bardziej klimatyczne, a na pewno nie jest tak oblegane przez turystów, jak sopockie.
Powstała w 1840 r. karczma Adlera przetrwała do dzisiaj. Jej wyremontowany budynek stanowi fragment elitarnego Zespołu Szkół Plastycznych. Inaczej zakończyła się historia jednego z najbardziej ekskluzywnych night clubów w czasach PRL, którego nazwa “Maxim”, pojawiła się w piosence Lady Pank “Tańcz głupia tańcz”. Kiedy lokal upatrzyli sobie lokalni gangsterzy, night club stracił swoją sławę i szybko podupadł. Dzisiaj “u Maxima w Gdyni” hula wiatr, a opuszczony budynek jest nadmorskim wrzodem na organizmie Gdyni Orłowa.
Gdynia Orłowo to nie tylko najbliższe okolice dawnego letniska. Powierzchnia dzielnicy to ponad 500 ha, przez którą przepływają trzy cieki wodne: królowa gdyńskich strumieni Kacza, Potok Kolibkowski i Potok Swelina/Swelinia, stanowiący naturalną granicę pomiędzy Gdynią i Sopotem.
Gdynia Orłowo jest jednym z najlepszych adresów nad Zatoką Gdańską. Charakteryzuje się nietkniętym klimatem nadmorskiego kurortu z lat 20. XX w. z wciąż pracującą przystanią rybacką, przy której można kupić ryby prosto z kutra. Jednocześnie Gdynia Orłowo to znakomita oferta handlowa, usług, komunikacji, terenów do rekreacji i edukacji dziecięcej.
Dzielnica graniczy od północy z Gdynią Redłowem, od zachodu z Gdynią Małym Kackiem, od południa z Sopotem, a od wschodu z Zatoką Gdańską.
Rekreacja
Gdynia Orłowo słynie z ogromnej liczby miejsc, w których można odpocząć. W pierwszej kolejności to przede wszystkim molo, Promenada Królowej Marysieńki z placem zabaw dla dzieci i stanowiskiem dla paralotniarzy oraz plaże, również ta u stóp malowniczego Klifu Orłowskiego, przewrotnie należącego do Kępy Redłowskiej, czyli krajobrazowego rezerwatu przyrody dzielnicy Gdyni Redłowo.
Dla miłośników większych wrażeń, na terenie dawnego zespołu pałacowo-dworskiego Kolibki, należącego między innymi do króla Jana III Sobieskiego, powstał Adventure Park, którego oferta zaspokoi najwybredniejsze gusta. Na osoby żądne wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu czekają: tor do jazdy konnej, kolejka linowa tyrolka, park linowy, ścianka wspinaczkowa, tor z mini quadami, pole paintball i różnorodne atrakcje dla dzieci.
Na terenie Kolibek jest też możliwa nauka jazdy konnej, a na osoby starsze czeka labirynt ścieżek wśród starodrzewia.
Trzy potoki przepływające przez dzielnicę stwarzają dodatkowe możliwości na wędrówki, ponieważ ich brzegi stanowią znakomitą alternatywę do tradycyjnych miejskich spacerów. Szczególnie malowniczy jest Staw Mazowiecki oraz Jar Swelinia niedaleko ujścia rzeki do Zatoki Gdańskiej.
Komunikacja
Gdynię Orłowo przecina główna arteria łącząca Gdańsk z Gdynią oraz równolegle biegnące tory kolei dalekobieżnej i Szybkiej Kolei Miejskiej z przystankiem Gdynia Orłowo.
Dzielnica jest trolejbusami i autobusami znakomicie skomunikowana z innymi dzielnicami
Gdyni oraz pobliskim Sopotem. Gdynia Orłowo jest zasobna w ścieżki rowerowe wzdłuż Alei Zwycięstwa, Promenady Królowej Marysieńki oraz ulicy Orłowskiej prowadzącej ku morzu.
Edukacja
Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mają dla swoich pociech arcybogatą ofertę. Do ich dyspozycji w dzielnicy są dwa przedszkola samorządowe, przedszkole językowe z angielskim i hiszpańskim oraz żłobkiem – 4 KIDS., Przedszkole Małych Mistrzów, Przedszkole Sióstr Dominikanek, Przedszkole Francusko – Polskie. Dla starszych dzieci powstały dwie samorządowe szkoły podstawowe, niepubliczna Szkoła Twórczej Edukacji, Concertino – Prywatna Szkoła Muzyczna I-go stopnia, a za przysłowiową miedzą jest Amerykańska Szkoła Podstawowa.
Młodzież może się uczyć w Zespole Szkół Plastycznych, IX Liceum Ogólnokształcącym oraz w Zespole Szkół Administracyjno – Ekonomicznych.
Ponadto w Gdyni Orłowo funkcjonuje szkoła angielskiego Centrum Helen Doron oraz szkoła języka japońskiego.
Kultura
Mieszkańcy dzielnicy Gdynia Orłowo nie mogą narzekać na dostęp do kultury. Wyjątkowym wydarzeniem na skalę całego regionu jest odbywająca się w Kolibkach Globaltica, czyli Festiwal Kultur Świata, prezentujący świat innych od naszych tradycji.
W lipcu i sierpniu ogromną sympatią cieszą się przedstawienia Sceny Letniej Teatr im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Działająca od 1996 roku scena przedstawia spektakle teatralne na plaży. Początkowo scena mieściła się tuż przy orłowskim molo, obecnie znajduje się bliżej Kolibek. Na scenie odbywają się też kameralne recitale piosenek i wieczory kulturalne.
Również nad morzem – w dawnej karczmie Adlera, a dzisiaj szkole kształcącej plastyków oraz w Domku Żeromskiego, odbywają się wernisaże prac plastycznych i spotkania autorskie z pisarzami.
Godną pochwały rolę przyjęło centrum handlowe Klif, które nie tylko oferuje sklepy luksusowych marek, ale także rozpoczęło współpracę z artystami, dzięki czemu klienci mogą być uczestnikami wernisaży i oglądać wystawy prac fotograficznych i malarskich.
Gastronomia
Najbardziej popularnym lokalem Gdyni Orłowa jest Tawerna Orłowska, leżąca tuż przy molo i przystani rybackiej. Bezpretensjonalna restauracja słynie z dużego wyboru dań rybnych i doskonałego widoku.
Gusta miłośników wykwintnego jedzenia zaspokoją restauracje “Biały Królik” i “Tłusta Kaczka”. “Pescado Restaurante” oferuje dania kuchni śródziemnomorskiej i katalońskiej, a zmęczonych zakupami w centrum Handlowym Klif, zaprasza restauracja “Olimp”. Jeśli kawa, to przede wszystkim w kawiarni “DeguStacja”.