Jeszcze nie mieli dyplomów ukończenia studiów, kiedy postanowili w 2007 r. założyć pracownię WXCA. Odważna, a dla niektórych wręcz brawurowa decyzja młodych adeptów architektury o własnym biurze szybko okazała się strzałem w dziesiątkę. Już w latach 2008 – 2009 jeden z założycieli WXCA – Szczepan Wroński wraz z zespołem wygrali prestiżowy konkurs na projekt Muzeum Wojska Polskiego. „To był dla nas duży impuls do rozwoju” – opowiada nasza rozmówczyni Marta Sękulska-Wrońska, współwłaścicielka biura, a od niedawna prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Mówi się, że byliście przedstawicielem młodego pokolenia, co widać do teraz.
To prawda. Między nami a starszymi pracowniami jest około 10 lat różnicy w stażu. Na szczęście w branży architektonicznej czasami ważniejsze są talent i odwaga w tworzeniu niż lata pracy. Właśnie dzięki nietuzinkowemu myśleniu już na samym początku naszej działalności otrzymaliśmy szansę na realizację ciekawych, złożonych projektów, które okazały się dla nas kopalnią wiedzy i doświadczenia. Wygrane duże konkursy sprawiły, że bardzo szybko dojrzewaliśmy jako zespół. Dziś, po 12 latach istnienia na rynku, ciągle jesteśmy teamem z młodzieńczą gotowością do wyznaczania standardów w architekturze, które przetrwają próbę czasu.
Przez 12 lat zbudowaliście imponujące portfolio. Czy wciąż trzymacie w sobie wizję zespołu tworzonego przez młode twarze?
Jest tak przez cały czas. Nasz zespół teraz liczy 40 osób. Część z nich jest z nami naprawdę długo. Są tacy, co przyszli do nas na praktyki studenckie i zadomowili się u nas na stałe. Umożliwiamy szybszy rozwój architektom, którzy są gotowi na wzięcie większej odpowiedzialności za pracę. Osiągamy dzięki temu wspaniały efekt synergii młodości i doświadczenia. To właśnie nasz zespół stoi za tym imponującym portfolio zdobytym w tak krótkim czasie.
Czy kompletowanie teamów projektowych odbywa się za pomocą jakiegoś klucza?
Mamy starszych i młodszych projektantów, ale i bardzo płaską strukturę organizacyjną. Wypracowaliśmy sobie skuteczną metodę współpracy, dzięki której każdy twórca ma tak samo ważny głos w projekcie bez względu na wiek i staż pracy. Rozmawiamy z naszymi współpracownikami, dzięki czemu wiemy, jakie projekty są dla nich rozwojowe i interesujące i staramy się dopasować zakres zadań do mocnych stron poszczególnych osób.