Rozmowa z Anną Marią Maliszewską oraz Dominiką Nogier o pośrednictwie i nieruchomościach na Lazurowym Wybrzeżu

Joanna Czapska: Witam Państwa bardzo serdecznie, ponownie z kanapy w biurze Partners International na warszawskim Mokotowie. W ramach naszego projektu, jak już wiecie, zapraszamy wyjątkowe osoby.Polaków, którzy pracują w zawodzie pośredników w różnych stronach świata. Dzisiaj mam przyjemność gościć Anię i Dominikę.

Anna Maria Maliszewska & Dominika Nogier: Witamy, cześć.

JC: Ania i Dominika przyjechały do nas z Lazurowego Wybrzeża. Dziewczyny, opowiedzcie mi w ogóle, jak to się stało, że wylądowałyście na tym Lazurowym Wybrzeżu, że pracujecie razem w pośrednictwie?

AM&DN: Zaczynałyśmy naszą znajomość z Anią prawie 20 lat temu. Prawie 20 lat temu tutaj niedaleko, na Uniwersytecie Warszawskim, a potem przez przypadek spotkałyśmy się na Lazurowym Wybrzeżu 10 lat później. I zaczęło się od przyjaźni w takim babskim, polskim towarzystwie. A w tej chwili kontynuujemy tę przyjaźń i prowadzimy razem biznes: multifamily office i biuro nieruchomości na Lazurowym Wybrzeżu.

AM: Ja do Francji przyjechałam w 2005 roku, a ty?

DN: Ja w 2012.

 

JC: Bardzo się cieszę, że przyjechałyście do nas na event Polish Agents Around The World.

DN: My też się bardzo cieszymy.

JC: Nie było łatwo znaleźć we Francji dwie profesjonalistki, które spełniają te wszystkie oczekiwania, jakie mieliśmy od naszych partnerów.

Poza samym znalezieniem nieruchomości, co można zrobić z różnymi brokerami na świecie, ważne jest to, żeby później tą nieruchomością zarządzać.

JC: I wiem, że wy to robicie prawda?

DN: Tak, tak, tak, w ramach naszej działalności obsługujemy klienta kompleksowo. Czyli po pierwsze znajdujemy, pośredniczymy w kupnie i sprzedaży nieruchomości, ale potem robimy tzw. cały setup klienta na miejscu. Tutaj Ania jest specjalistką od wszelkiego rodzaju zakładania kont.

AM: No właśnie, tak, to jest moje doświadczenie, ponieważ kilkanaście lat spędziłam w bankingu i private bankingu. Najpierw w Nicei, potem w Monako, potem pracowałam w asset management i multi family office w Monako. I właściwie tak zdałam sobie sprawę z tego, że klient międzynarodowy, klient premium, potrzebuje mieć tak zwany telefon do przyjaciela w skrajnych sytuacjach, a niestety takich skrajnych sytuacji jest bardzo dużo, ponieważ jest się za granicą.

Nie wszyscy mówią po francusku i taki przyjaciel jest bardzo potrzebny. Pomagamy naszym klientom, nie tylko jak Dominika mówiła w setupie, czyli jak klient przyjeżdża do Francji czy do Monako, instaluje się, wynajmuje lub kupuje dom, czy mieszkanie. Ale także to są wszystkie usługi bankowe, pomoc z założeniem konta, z kredytowaniem bardzo często. Wszystkie podatkowe serwisy, to znaczy pomoc z opłatami podatków, pomoc z ubezpieczeniami.

Jest to bardzo szeroka paleta serwisów i rzeczywiście nasi klienci wiedzą, że mogą na nas liczyć, i że to nie jest tylko tak jak Dominika mówi, – jedynie zakup nieruchomości, tylko to jest cała ta obsługa, również posprzedażowa.

JC: To jest bardzo potrzebne, będąc w Polsce jednocześnie posiadając nieruchomości za granicą.

Często dla państwa jest to bariera w zakupie nieruchomości za granicą właśnie tam, brak poczucia bezpieczeństwa.

DN: Za to nas klienci cenią, że mogą właśnie napisać do nas wiadomość i zaraz mieć jakąś odpowiedź, czy czy my pojedziemy do nieruchomości, czy kogoś wyślemy z naszych zaufanych współpracowników do nieruchomości, żeby sprawdził, co się dzieje.

No bo oczywiście ten pierwszy etap, kiedy kupujemy, jest fantastyczny, czasami trudny, trzeba pomóc, ale ten kolejny, kiedy nieruchomość przez kilka miesięcy w roku stoi pusta, po prostu też wymaga pracy i zajęcia się nią.

JC: Musi stać pusta? Czy można ją wynająć?

DN: Można oczywiście ją wynająć, ale z wynajmem też się wiążą pewne serwisy, które trzeba wykonać. Dokładnie, dokładnie tak. Ale oczywiście nieruchomość we Francji też można też wynajmować.

JC: Jakiej stopy zwrotu może oczekiwać klient kupując we Francji nieruchomość? Wielu z Państwa wiem, z doświadczenia w Portugalii, że kupując nieruchomość za granicą, planujecie spędzać kilka tygodni w tej nieruchomości. Natomiast pozostały okres przekazuje się nieruchomość profesjonalistom na wynajem krótko-długoterminowy.

Jak to funkcjonuje?

DN: Tak, to się zdarza. Natomiast jest uwaga dla państwa, którzy będą kupowali nieruchomość we Francji, taką stricte po to, żeby wynajmować, czerpać zyski, bo mamy klientów, którzy po prostu mają swoje nieruchomości i tego nie chcą. Oni nie potrzebują tego, żeby ktoś inny mieszkał. Dają nieruchomość przyjaciołom, rodzinie, żeby spędzać wakacje, a to jest bardzo ważne, kupując taką nieruchomość.

I tu jest właśnie rola agenta, brokera. Bo są takie budynki, gdzie kupujemy mieszkania, gdzie ten wynajem krótkoterminowy nie jest po prostu możliwy, bo jest zakazany. Więc to w momencie kupowania nieruchomości musimy wiedzieć.

JC: I to jest gdzieś zapisane, w jaki sposób to się sprawdza?

DN: To się sprawdza w tak zwanej spółdzielni, gdzie jest specjalny regulamin i trzeba kombinować. Budynek ma swoje przepisy. A właśnie to wynika z tego, że po prostu niektórzy właściciele mieszkań nie życzą sobie, żeby np. każdego dnia zmieniali się lokatorzy. Tak więc tutaj radzimy zawsze klientom dowiedzieć się wcześniej i bardzo uważnie przeczytać ten regulamin. żeby po prostu nie było potem niespodzianek.

JC: Powiedzcie, jaki jest próg wejścia? Jakbym chciała kupić takie dwie sypialnie z jakimś tarasem, z ładnym widokiem na wodę. Ile pieniędzy muszą mieć Państwo, żeby kupić nieruchomość?

DN: To też zależy. Dwie sypialnie z widokiem na z widokiem na morze. W takim miejscu jak Cannes, Antibes, Nicea no to myślę, że powyżej 400 tys .euro.

JC: A takie luksusowe. Bo pewnie istnieje taka bariera wejścia. Jakbym chciała kupić nieruchomość odpowiadającą standardowi tutaj może Złotej, Cosmopolitan, to złe budownictwo, bo tam pewnie budownictwo jest niższe, ale w takim jednym z bardziej luksusowych obiektów?

DN: To musimy liczyć mniej więcej około 10-12 tys. euro za metr. Więc to jest mieszkanie 80-90 m2, około właśnie 800-900 tys. euro, tyle będzie to mniej więcej będzie kosztowało.

JC: I wielu Polaków zgłasza się do was?

DN: Coraz więcej, coraz więcej i może w związku z tą sytuacją polityczną.

JC: No właśnie, jak ona wpłynęła?

AM: Lawinowo. I zapotrzebowanie też nie tylko właśnie na nieruchomości, ale również na usługi typu multi family office.

DN: Tak, ale też widzimy, że coraz więcej naszych potencjalnych klientów szuka domów do zakupu,

JC: Ale też do mieszkania? Czy cały czas jako second home

DN & AM: Second home właśnie.  Że można tam spędzać te pięć, sześć miesięcy w roku, żeby nie stać się rezydentem podatkowym.

JC: No właśnie, a czemu klienci tego unikają? Bo są kierunki, gdzie klienci wręcz pragną rezydentury.

AM: Chociażby Monako. To jest jak gdyby inna kwestia, ponieważ faktycznie w Monako można być rezydentem i nawet nie trzeba kupować nieruchomości, żeby się nim stać. Można po prostu wynająć nieruchomość, podpisać umowę długoterminową, założyć bankowe konto i potem poddać się całej procedurze zostania rezydentem podatkowym w Monako.

Oczywiście jest to bardzo atrakcyjne, ponieważ nie ma wtedy podatków, nie ma opodatkowania na dochody, jako osoby fizycznej. Jest to bardzo interesujące, jednakże koszt z tym związany jest dosyć wysoki, a we Francji jak wiadomo podatki są bardzo wysokie.

JC: Jakie są podatki we Francji? Jakie są podatki, podstawowy podatek progowy?

DN: Kupując nieruchomość we Francji, to trzeba się liczyć z tzw. podatkiem katastralnym, który musimy płacić co roku.

JC: To zależy od wartości nieruchomości.

DN: To jest nie tylko od wartości, tylko od potencjalnego najmu nieruchomości, od miejsca, w którym się znajduje ta nieruchomość. Mniej więcej przyjmujemy i tłumaczymy to w ten sposób, że gdyby klient potencjalnie wynajął nieruchomość, to wysokość jednomiesięcznego czynsz też musiała pójść na podatek katastralny.

AM: Potem jest następny podatek tzw. taxe d’habitaton, czyli podatek od mieszkania w danej nieruchomości, który mamy nadzieję, że już wkrótce zniknie. Tak było obiecane, na razie cały czas jest. I teraz tak, jeśli wynajmuje się taką nieruchomość jako stały lokator, to zazwyczaj ten lokator powinien płacić taki podatek.

W przypadku wynajmu raz na jakiś czas, czyli krótkoterminowego, to tak naprawdę właściciel płaci podatek – więc są dwa podatki związane z nieruchomością. A jeśli chodzi o podatki od osoby fizycznej, to tak jak Dominika mówiła, są podatki progowe, które mogą dojść nawet do 45%, więc są to dosyć wysokie podatki.

I jest jedna bardzo ważna rzecz, o której nie można zapominać. We Francji jest też podatek taki, którego nie ma nigdzie na świecie – podatek od fortuny – został on zmieniony i teraz jest to podatek jedynie od nieruchomości, które osoba posiada we Francji, na terytorium Francji.

Więc jeśli klient posiada nieruchomości na wyższą sumę, niż 1 300 000, zaczyna się progowe opodatkowanie.

DN: Ale są też na to sposoby.

JC: To już nie zdradzajmy wszystkiego dzisiaj.

DN: To gdybyście Państwo chcieli wiedzieć, mamy na to sposoby. Są pewne mechanizmy, które pozwalają nam ominąć ten podział. Albo zwiększyć, albo zmniejszyć. Tak. To też nie jest tak, że chcemy państwa zniechęcić do zakupu na Lazurowym Wybrzeżu, bo jest to taka destynacja, która…

JC: No właśnie opowiedzcie o tej destynacji, co takiego jest w tym Lazurowym Wybrzeżu? Dlaczego klienci decydują się na tę destynację?

DN: Ja zakochałam się w Lazurowym Wybrzeżu już bardzo, bardzo dawno temu, a my również z wykształcenia, po części jako romanistki, no to mamy gdzieś tam tę miłość romantyczną. Myślę, że na to składa się kilka elementów. Po pierwsze jest to taka tradycyjna destynacja, gdzie od dziewiętnastego wieku cała arystokracja europejska przyjeżdżała, co ciekawe, spędzać zimę. Modna, wtedy to było bardzo modne. I dzięki tym zagranicznym tak naprawdę środkom finansowym powstały luksusowe hotele, restauracje, cała infrastruktura. I to stało się przez cały XIX i XX wiek, to było the place to be. I myślę, że tak zostało do tej pory. Bo po pierwsze mamy tę całą infrastrukturę, mamy bardzo wysoką jakość usług. Mamy wymagających,  wymagających klientów. I myślę też, że te wszystkie wydarzenia, które mają miejsce na Lazurowym Wybrzeżu, sprawiają, że klienci chcą tu być.

Mamy festiwal w Cannes i w Monako, Grand Prix Monako, mamy Rolex Master Tennis Club, różnego rodzaju wyścigi, pokazy jachtowe, targi jachtowe w Monako, przeróżne targi w Cannes, które się dzieją, Cannes też jest taką świetną… świetnym miejscem pod inwestycje, jeśli chcemy wynajmować potem swoją nieruchomość krótkoterminowo turystom.

AM: Tak, bardzo.

DN: Dobrze, że klienci, tak zwani klienci kongresowi i mamy minimum dwa razy każdego miesiąca w przeciągu roku są kongresy w Cannes i wtedy Cannes jest zapełnione w 100%, więc ten zwrot z wynajmu jest dość wysoki.

JC: A jak wyglądają połączenia lotnicze?
DN: No właśnie, to też jest super, bo tak naprawdę teraz są loty bezpośrednie, więc jest i LOT i Wizzair dwie godzinny z Warszawy i dwie godziny z Krakowa, i to LOT-em który przed pandemią, latał prawie codziennie, cztery-pięć razy w tygodniu.

Lotnisko w Nicei jest drugim po paryskim Charles de Gaulle największym lotniskiem we Francji, więc te połączenia z całym światem są świetne. Do tego mamy lotnisko w Nicei z pierwszym lotniskiem, jeśli chodzi o prywatne jety, więc tam jest gdzie postawić samolot. Jak nie znajdziemy miejsca w Nicei, to lotnisko w Cannes też przyjmuje małe samoloty.

AM: Równie dobrze można przelecieć również z Nicei helikopterem np. do Monako.

JC: To już dla bardziej zamożnych, premium klientów.

DN: Powiedziałabym nawet, że nie – nawet tak było przed pandemią. Śmialiśmy się, że to był taki autobus-helikopter, bo kupowało się tylko miejsce w helikopterze i zaledwie w 6 minut jest się na miejscu.

JC: Powiesz jaki to koszt?

DN: Tak, to był taki koszt pomiędzy 95-110 euro, tak więc super sprawa, jeśli chcesz się dostać szybko do Cannes, Monako albo nawet do Saint Tropez na jakieś wydarzenie, czy kongres.

To jest naprawdę świetne połączenie i wiemy, że to się odrodzi, bo wychodzimy z pandemii, więc pewnie to wróci do tej dawnej formy.

JC: Dziewczyny, ja wam bardzo dziękuję.

DN & AM:
Dziękujemy.

JC: To była bardzo ciekawa rozmowa. Myślę, że przybliżyła Państwu rynek nieruchomości na południu Francji. I cóż, zostaje nam tylko zaprosić Państwa do współpracy, z Anią i z Dominiką. Namiary znajdziecie Państwo u nas na stronie internetowej. No i PO francusku się pożegnajmy w takim .

DN:
W takim razie nie powiemy do widzenia, tylko

à bientôt!

zobacz też Nieruchomości na Lazurowym Wybrzeżu

Bądź na bieżąco

Nasze 30-letnie doświadczenie, bogata oferta, obszerna baza Klientów oraz skuteczność pozwoliły nam wpisać się w rynek nieruchomości jako lider wśród agencji zajmujących się obrotem nieruchomościami premium w Warszawie, znany z wyjątkowej obsługi i unikatowych rozwiązań. Dołącz do naszej bazy, aby otrzymywać od nas tylko wyselekcjonowane treści i oferty z naszego portfolio.

W Partners International świadczymy usługi oparte na zaufaniu – nasi Klienci mogą mieć pewność, że ich dane są przetwarzane w bezpieczny sposób. Informujemy, że umieszczenie przez Partners International informacji o nieruchomości w bazie danych wiąże się z koniecznością przetwarzania Pani / Pana danych osobowych. Wysłanie przez Panią / Pana niniejszej informacji jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dokument Polityki Ochrony Danych Osobowych znajdziesz tutaj.