Zobacz Warszawę w obiektywie fotografa dostrzeżonego przez Apple

Apple, obecnie największa spółka świata, w ramach swojej kampanii „Shot on iPhone” wyróżniła polskiego fotografa za oryginalne zdjęcia polskich blokowisk. Fotografie powstawały m.in. w Warszawie i przedstawiają niewątpliwie trudny architektonicznie temat prac, często krytykowany zarówno przez specjalistów jak i mieszkańców. O miłości do „pastelozy” wielkiej płyty, sukcesach i perspektywach rozmawiamy z autorem prac Patrykiem Wikalińskim.

Czy była to pierwsza Pana współpraca z Apple i co oznacza to dla Pana pasji, a może i kariery?

W tym roku miałem okazję współpracować z Apple już dwukrotnie. W obu przypadkach zaskoczenie przeplata się z ogromną motywacją, ponieważ dostanie szansy prezentacji własnych fotografii od firmy Apple na ich kanale społecznościowym to coś niezwykle rzadko spotykanego. Przy pierwszej współpracy z firmą Apple, w marcu moje zdjęcie zostało przedstawione w zbiorczym filmie kilkunastu fotografów. Te prace skierowano do społeczności kampanii #ShotoniPhone i zostały przedstawione jako wzór poruszania się w wybranej tematyce zdjęć. Już wtedy fakt zostania inspiracją dla innych był dla mnie dużym wydarzeniem. Po cichu miałem nadzieję, że kiedyś przyjdzie taki dzień w którym zostanę wyróżniony już samodzielnie. Stało się! Apple zapytało mnie o możliwość współpracy ponownie. 24 sierpnia na Instagramie firmy pojawiła się animacja – film z moimi 9 minimalistycznymi fotografiami. Całość została zsynchronizowana z podkładem muzycznym oraz oznaczona moim nazwiskiem. Jestem niezwykle dumny, że jako pierwszej osobie z Polski udało się zaprezentować w niesamowitej galerii zdjęć Apple z aż tak obszernym materiałem. Bycie częścią kampanii Apple to było marzenie, ale też cel którego zrealizowanie było bardzo trudne. Fotograf musi zaprezentować światu coś swojego i tym samym odrębnego. Cieszę się, że firma zauważyła moje charakterystyczne, minimalistyczne podejście do fotografii. Apple podsumowało film słowami „za pomocą koloru i perspektywy próbuję zmieniać rzeczywistość” i tak rzeczywiście jest. Wyróżnienie oraz stałe realizowanie się za pomocą sztuki sprawiło, że przez ten długi czas poznałem wiele inspirujących osób. Promocja stworzyła mi także możliwość współpracy nad projektami, które od dawna planowałem. To również doskonała szansa na zorganizowanie własnych wystaw.

Skąd wzięło się zafascynowanie fotografią polskiej starej płyty? Na co szczególnie zwraca Pan uwagę robiąc zdjęcia?

Chcę pokazywać, że postrzeganie polskich blokowisk jako miejsc zupełnie zaniedbanych i nieprzyjaznych do życia to błąd. Tam kryje się wiele ludzkich historii. Tam kryje się wiele utalentowanych osób! Wiele polskich blokowisk zostało odremontowanych. Spółdzielnie mieszkaniowe za pomocą koloru chciały zamienić „szare życie w bloku” na kolorowe. To prawda! Różne, często dziwnie wyglądające wzory zdążyły zostać zapamiętane jako zjawisko „pastelozy”, które kojarzy się ludziom niezbyt dobrze. Ja znalazłem w tym coś szczególnego, coś co jest niepowtarzalne nigdzie indziej na świecie. Zainspirowały mnie w dużej mierze radomskie budynki. To niewiarygodne jak dużo osiedli w Radomiu ma swoje odrębne malowania w różnych kolorach. Postanowiłem przyjrzeć się temu bliżej. Skupiłem się na detalu, a zainteresowanie architekturą tylko wzmagało. Polskie blokowiska zachwyciły mnie swoją geometrią, kolorowymi zdobieniami, po prostu różnorodnością! Te budynki potrafią stać w rzędach „nakładając” się na siebie. Kreatywny fotograf za pomocą perspektywy ma tu wielkie pole do popisu. Znalezienie w tego typu architekturze czegoś swojego, przypisanego tylko mi to naprawdę duże wyróżnienie. Przykładam dużą uwagę do koloru, symetrii czy po prostu charakterystycznych elementów które zwrócą uwagę na coś, co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Z tego co wiemy, wyróżnienie Pana prac przez Apple to nie jedyny sukces na Pana koncie…

Oprócz Apple wiele różnych stron oraz firm wyróżniało moje fotografie. W tym miejscu należałoby wspomnieć o prestiżowym Nowness, redakcji firmy VSCO czy o jednej z najbardziej inspirujących stron poświęconych fotografii – Passion Passport. Wspólnie z redakcją tej strony stworzyłem poradnik odnoszący się do różnych tematów w fotografii i opowiedziałem o swojej twórczości. Został on bardzo ciepło przyjęty przez użytkowników. Trafiło do mnie wiele osób ze świata fotografii, które mnie od dawana inspirowały. O ile się nie mylę, to byłem drugą osobą z Polski, która otrzymała szanse prezentacji swoich zdjęć od tej znanej amerykańskiej strony internetowej. To bardzo motywujące. W wielu przypadkach byłem częścią różnych kampanii prezentujących możliwości telefonu komórkowego jako doskonałego aparatu, wygrywałem w konkursach fotograficznych, brałem udział w zbiorczych wystawach prezentując swoje prace. Moje fotografie przypadły do gustu również i polskim mediom. Moja osoba pojawiła się w różnych publikacjach. Szansy wypowiedzi czy prezentacji własnego dorobku artystycznego otrzymałem od m.in.: Radia Eska, Polskiego Radia, Bryła.pl, Noizz.pl, NaTemat.pl, Fotopolis.pl Gazeta.pl, KMAG czy Label Magazine. Przez ostatni czas pojawiłem się w wielu miejscach, a to dla mnie początek artystycznej drogi. W następnym roku podejmę się organizacji dwóch samodzielnych wystaw. To niesamowite, jak dużą dawkę motywacji otrzymałem. Moja twórczość spodobała się ludziom, a ja tym zbudowany patrzę w przyszłość z niecierpiętliwością. Chce się odwdzięczyć kolejnymi projektami!Już w tej chwili mogę powiedzieć, że będę starał zaskoczyć publiczność ponownie.

  • zdjęcia dzięki uprzejmości autora Patryka Wikalińskiego. Zapraszamy na jego oficjalny profil na Instagramie!
  • rozmowa: PI

Bądź na bieżąco

Nasze 27-letnie doświadczenie, bogata oferta, obszerna baza Klientów oraz skuteczność pozwoliły nam wpisać się w rynek nieruchomości jako lider wśród agencji zajmujących się obrotem nieruchomościami premium w Warszawie, znany z wyjątkowej obsługi i unikatowych rozwiązań. Dołącz do naszej bazy, by otrzymywać od nas tylko wyselekcjonowane treści i oferty z naszego katalogu.

W Partners International świadczymy usługi oparte na zaufaniu – nasi Klienci mogą mieć pewność, że ich dane są przetwarzane w bezpieczny sposób. Informujemy, że umieszczenie przez Partners International informacji o nieruchomości w bazie danych wiąże się z koniecznością przetwarzania Pani / Pana danych osobowych. Wysłanie przez Panią / Pana niniejszej informacji jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dokument Polityki Ochrony Danych Osobowych znajdziesz tutaj.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityki prywatności.