Jest to jedna z mniejszych dzielnic, otoczona przez Śródmieście, Wolę, Włochy i Mokotów. Jej nazwa pochodzi od zabytkowej karczmy „Ochota” wzniesionej po 1831 r. u zbiegu ulic Grójeckiej i Kaliskiej.
Ochota była dzielnicą, która od początku bardzo szybko się rozwijała. W 1886 r. powstała stacja filtrów, w okresie międzywojnia powstały słynne Staszica i Lubeckiego, które do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, ze względu za zachowaną architekturę.
W latach 50. Na terenie Ochoty powstało wiele ośrodków mieszkalnych i przemysłowych, co również wpłynęło na rozwój dzielnicy. W latach późniejszych powstały kompleksy akademickie, które zmieniły charakter dzielnicy.
Największą popularnością cieszą się dwie zabytkowe Kolonie Staszica i Lubeckiego. Pierwsza, wybudowana w latach 1922–1926 według projektu Antoniego Dygata, Mariana Kontkiewicza, Adama Paprockiego i Józefa Referowskiego to około 100 willi i kamienic z przepięknymi ogrodami. Wille i kamienice wybudowane są w dwóch różnych stylach architektonicznych: te powstałe jako pierwsze nawiązują do baroku, drugie budowane były w stylu polskich dworków – często można spotkać kolumnowe portyki z trójkątnymi szczytami czy wysokie, kryte dachówką dachy.Oś osiedla wyznacza ulica Langiewicza. Druga zabytkowa Kolonia – Kolonia Lubeckiego została wybudowana mniej więcej w 1924 r. – wtedy zaczęto budować pierwsze kamienice – wszystkie właściwie zostały zaprojektowane w jednym stylu, nawiązującym do okresu międzywojennego. Obydwie Kolonie są to zielone tereny, wypełnione małymi skwerkami.