Dlaczego Portugalia?

Co sprawia, że ​kraj jest tak niesamowitym miejscem do życia i inwestowania?

Portugalia jest częścią Unii Europejskiej, strefy euro i strefy Schengen. Dzięki świetnym połączeniom z resztą świata szybko stała się jednym z najbardziej ekscytujących kierunków turystyki zagranicznej. Stabilnie rozwijająca się gospodarka, środowisko polityczne i społeczne, bezpieczeństwo, wysoko wykwalifikowana i płynnie posługująca się językiem angielskim siła robocza oraz doskonałej jakości życie, stwarzają dobry klimat zarówno dla inwestycji jak i relokacji. Na duży plus zasługuje system edukacji oraz jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Kraj aspiruje do miana topowej lokalizacji premium dla zagranicznych turystów i inwestorów na rynku nieruchomości, a także wiodącego kraju UE w zakresie badań i rozwoju nowych technologii. Te aspekty w połączeniu z przyjazną polityką podatkową rządu skłoniły PWC do określenia Portugalii  tytułem „Najpilniej  strzeżonej tajemnicy Europy”. Tajemnicy, którą z chęcią dzielimy się z klientami.

Trzy destynacje na Półwyspie Iberyjskim zajęły miejsca na podium rankingu popularności wśród Expatów 2020 – Walencja, Alicante i Lizbona. Dlaczego Lizbona?

Powody zwycięstwa Lizbony odnieść można właściwie do całej Portugalii, to przede wszystkim doskonała jakość życia.W porównaniu z większością naszych europejskich sąsiadów, Portugalia jest tańsza we wszystkich aspektach, takich jak mieszkanie, jedzenie, wypoczynek i podróże. Szczycimy się również niesamowitą kuchnią, pogodą, jednymi z najlepszych plaż na świecie i jesteśmy w niewielkiej odległości od głównych europejskich lotnisk. Lokalny klimat przynosi 300 słonecznych dni w roku i łagodną temperaturę w najzimniejszym czasie co sprawia, że pobyt w Portugalii jest wypełniony przebywaniem na świeżym powietrzu. Tutaj dochodzi aspekt – rekreacji i czasu wolnego. Dla przykładu Lizbona jest centrum niektórych z najważniejszych wydarzeń w skali świata, takich jak turnieje golfowe PGA, Volvo Ocean Race. W Cascais już 12 lat odbywają się zawody jeździeckie Longines Global Champions Tour, które przyciągają najlepszych zagranicznych jeźdźców. Pula nagród pieniężnych sięga 1,4 mln. euro. Niebywale inspirujące Porto, duchowe a przez to wolne, wyluzowane, czasem nawet pozbawione granic. Tam można zgubić na trzeźwo, lub jak ktoś woli – po dobrym Porto. Sama mentalność Portugalczyków szybko zjednuje im nowych przyjaciół. Są gościnni dla wszystkich obcokrajowców. Mamy we krwi witać z otwartymi ramionami każdego, kto zdecyduje się nas odwiedzić. Większość mieszkańców mówi kilkoma językami, co paradoksalnie utrudnia naukę portugalskiego. Lizbona jest mekką dla smakoszy, serwującą przysmaki z najświeższych ryb, jakie ma do zaoferowania Atlantyk. Przodujemy na świecie pod względem bezpieczeństwa i systemu opieki zdrowotnej. Ludzie są mili, pomocni i spokojni. Większość cudzoziemców pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową oraz satysfakcję z pracy. Mimo, iż perspektywa rozwoju kariery jest różna w zależności od branży, przewagę ma turystyka, branża finansowa, technologii, czy medyczna, Portugalia oferuje zdrowy i dynamicznie rosnący w ostatnich latach rynek pracy. Wśród ekspatów bardzo pozytywnie wypada również ocena równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ośmiogodzinny tryb pracy, przy długim dniu – obfitującym w 9/10h godzin słońca od kwietnia do września sprzyja życiu towarzyskiemu – wyjściu na drinka z przyjaciółmi, aktywnościom sportowym na świeżym powietrzu czy plażowaniu i cieszeniu się słonecznym czasem aż do samego zachodu. Ta “dziwność” w opinii to pewnie kwestia języka pełnego osobliwości, które utrudniają jego opanowanie. Portugalski zawiera wiele słów, które nie mają bezpośredniego tłumaczenia na angielski.

Wracając do podatków, na czym polega ten Portugalski fenomen? Co składa się na przyjazne środowisko do inwestycji i/lub zakupów w celu relokacji?

Wychodząc naprzeciw potrzebom ekspatów, oraz inwestorów zagranicznych rząd opracował szereg rozwiązań które znoszą bariery relokacji oraz ułatwiają inwestowanie. To m.in program Golden Visa oraz The Non-Habitual Residents (NHR) Tax Regime.

Golden Visa umożliwia inwestorom z krajów pozaeuropejskich uzyskanie zgody na legalny – tymczasowa pobyt, pracę lub naukę. Status tymczasowy, może zamienić się w stały po upływie 5 lat i spełnieniu kilku dodatkowych warunków tj. zainwestowania 500 000 lub 350 000 EUR i kosztów remontu w przypadku ponad 30 letnich nieruchomości oraz przebywania w Portugalii przez określoną część każdego roku aż do upływu 5 lat.

(NHR) Tax Regime, wprowadzony w 2009 roku oferuje ulgi osobom decydującym się na relokację to Portugalii m.in zwolnienie podatkowe w przypadku niektórych rodzajów dochodów pochodzących z zagranicy, w tym dochodów emerytalnych. Przywilejów jest znacznie więcej. Z przyjemnością podzielę się tą wiedzą na życzenie. Warto zauważyć, że nawet w dobie wirusa – Portugalia pokazuje wysoki poziom odporności, spójności i politycznej jedności, potwierdzając, że w pełni zasługuje na miano jednego z najlepszych miejsc docelowych do życia. Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2020 roku pozwoliło utrzymać dynamikę rynku nieruchomości i osiągnąć lepsze wyniki w porównaniu z innymi krajami głównie za sprawą aktywności inwestycyjnej lokalnych mieszkańców, ale także Europejczyków, i biznesmenów zza oceanu. Olbrzymi potencjał Portugalii dostrzegło  wiele zagranicznych firm, które otworzyły tu swoje biura, oferując najlepszym specjalistom – wielu z nich już na miejscu, pracę połączoną z doskonałą jakością życia.

Dziękuję za rozmowę Bernardo.

Wszystkich zainteresowanych wiedzą – gdzie i kiedy warto inwestować w Portugalii zapraszamy do niezobowiązujących konsultacji oraz przeglądu zagranicznej oferty Partners International w segmencie Value for money, Premium i  De Luxe. ZOBACZ WIĘCEJ

Bernardo Madeira

Po udanej karierze w branży hotelarskiej i turystycznej zdecydowałem, że nadszedł czas, aby realizować swoje prawdziwe pasje i rozpocząć pracę w branży nieruchomości. Najpierw jako odnoszący sukcesy inwestor, a następnie pomagając innym w znalezieniu własnych, unikalnych nieruchomości. Design i piękno są ważną częścią mojego codziennego życia. Od pięknych klasycznych samochodów do mody i architektury zawsze szukam wewnętrznego piękna rzeczy. W ten sposób napędza sukces moich klientów, metodycznie poszukując odpowiedniego, pięknego rozwiązania i pozostając zaangażowanym w znajdowanie harmonii podczas każdych negocjacji.

Mając tak różnorodne doświadczenie w zakresie hotelarstwa, inwestycji w nieruchomości i doradztwa, rozumiem wartość dyscypliny, odpowiedzialności i zaangażowania. Wierzę, że zaufanie i przejrzystość są kamieniem węgielnym wszystkich relacji i podstawą każdej transakcji. Specjalizuję się w wyjątkowych nieruchomościach, moje zobowiązanie wobec moich klientów opiera się na terminowej i dokładnej reakcji, poświęceniu i staranności, przy jednoczesnym poszanowaniu osobistych potrzeb każdego.

Dorastanie między Lizboną a Cascais umożliwiło mi dogłębne zrozumienie specyfiki wszystkich dzielnic. Z głębokim uzależnieniem od plaży i ogromną pasją do sztuki, kina i odkrywania nowych niesamowitych restauracji, jestem dumny z tego, że mogę przedstawić wszystko, co miasto ma do zaoferowania.

Portugalia

Zapraszamy do galerii zdjęć @englertkasia przyjaciółki i wieloletniej klientki naszej agencji – niegdyś w Polsce, dziś w Portugalii

Bądź na bieżąco

Nasze 27-letnie doświadczenie, bogata oferta, obszerna baza Klientów oraz skuteczność pozwoliły nam wpisać się w rynek nieruchomości jako lider wśród agencji zajmujących się obrotem nieruchomościami premium w Warszawie, znany z wyjątkowej obsługi i unikatowych rozwiązań. Dołącz do naszej bazy, by otrzymywać od nas tylko wyselekcjonowane treści i oferty z naszego katalogu.

W Partners International świadczymy usługi oparte na zaufaniu – nasi Klienci mogą mieć pewność, że ich dane są przetwarzane w bezpieczny sposób. Informujemy, że umieszczenie przez Partners International informacji o nieruchomości w bazie danych wiąże się z koniecznością przetwarzania Pani / Pana danych osobowych. Wysłanie przez Panią / Pana niniejszej informacji jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dokument Polityki Ochrony Danych Osobowych znajdziesz tutaj.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityki prywatności.