„Pachniała Saska Kępa” – kto był, ten wie, że maj na Saskiej pachnie zawsze bzem – pierwsze oznaki wiosny widać właśnie tam, pomiędzy klimatycznymi uliczkami Starej Saskiej Kępy.
Saska Kępa to część dzielnicy Praga-Południe, z bezpośrednim dostępem do prawego brzegu Wisły.
Od strony zachodniej otaczają ją zielone tereny przybrzeżne, objęte programem „Natura 2000”, co czyni to miejsce wyjątkowym. Od północy jej granice domyka Park Skaryszewski. Dzięki tej roślinności Saska jest jednym z bardziej urokliwych miejsc do spacerowania, uprawiania sportów i relaksu na świeżym powietrzu.
Saska Kępa, mimo że nie od początku się tak nazywała, zawsze była kojarzona z relaksem, odpoczynkiem i określana była jako tereny rekreacyjne. Najbardziej pomyślne czasy dla Saskiej to dwudziestolecie międzywojenne, na wąskich uliczkach zaczęto stawiać luksusowe wille, który stanowiły perełki architektoniczne. W końcu ten rejon zyskał status eleganckiej dzielnicy mieszkaniowej i takim pozostał do dziś. Na szczęście II wojna światowa nie spustoszyła zabudowy Saskiej Kępy i te większość rezydencji cieszy oko do dziś.
Saska częściowo wpisana jest do rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej.
Dlaczego Saska Kępa to jedna z najbardziej pożądanych lokalizacji w Warszawie? Tylko tu panuje taki ład architektoniczny, przedwojenne wille toną w starodrzewie, na przestrzeni ostatnich lat powstały dziesiątki klimatycznych restauracji, jedna ulica ściąga tłumy Warszawiaków i jest tak wyjątkowa że ma własne święto, obchodzone co roku w maju. Lubią mieszkać tu osoby ze świata kultury i nauki, jak też biznesmeni czy cudzoziemcy. Na Saskiej Kępie doskonale funkcjonują ośrodki kultury, organizowane są eventy, tu można nawet poplażować! A centrum jest tuż tuż, wystarczy przejechać przez most.